ADATA AD5S56008G-S 8GB DDR5 5600MHz SO-DIMM Laptop Memory
Out of stock
  • Check Mark Buy Now - Pay Later available
  • Check Mark Price match UK stockists
  • Check Mark Secure Payments
  • Check Mark 100% UK Stock
Description
Higher Frequencies
The DDR5-5600 SO-DIMM delivers blazing frequencies of up to 5600 MHz, a major leap from the max. frequency of DDR4 modules (3200 MHz).
More Energy-Efficient
This next-gen memory module operates on just 1.1V, making it 8% more power-efficient than DDR4. What’s more, it features a built-in Power Management IC (PMIC) to enhanced power supply stability.
Capacity Doubled
Improved Stability
10%